· Pracodawcy RP, Corporate Connections, BNI Polska, Polską Radę Biznesu, Konfederacja Lewiatan, Związek Pracodawców Business Centre Club i Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza wspólnie realizują szereg działań wspierających obywateli Ukrainy.
· Zrzeszone firmy organizują transport tysięcy uchodźców, przekazują środki pieniężne, leki, żywność, odzież, środki sanitarne i higieniczne. Wartość pomocy rzeczowej to ponad 100 mln zł.
· Obywatele Ukrainy mogą liczyć na zakwaterowanie, pomoc w znalezieniu pracy odpowiadającej kwalifikacjom oraz wsparcie prawne w zakresie organizacji pobytu
w Polsce.
· Na wniosek Pracodawców RP i Rady Przedsiębiorczości zniesiono podatek od dostawy towarów i świadczenia usług na cele związane z pomocą ofiarom wojny w Ukrainie.
Wartościowa pomoc
Zrzeszone organizacje udostępniają lokale, miejsca noclegowe, transport, zapewniają wsparcie prawne i tłumaczenia dla Ukraińców oraz firm, które takie miejsca pracy są w stanie zaoferować.
W udostępnionych przez polskie firmy przedszkolach i szkołach powstało 12 domów dziecka dla
ok. 2 tysięcy dzieci ewakuowanych z ukraińskich ośrodków opiekuńczych, którym zapewniono kompleksową opiekę. Wspólnymi siłami przedsiębiorcy starają się sprostać rosnącym w ogromnym tempie potrzebom osób uciekających przed rosyjską agresją, a jednocześnie przekazywać pomoc humanitarną i medyczną dla walczących o wolność Ukrainy. Oprócz pomocy, której każda firma udziela również indywidulanie prowadzona jest zbiórka w ramach akcji „Pomoc Ukrainie”, na której konto wpłynęło już ponad 3 mln zł.
„Wielu naszych członków, właścicieli największych firm w Polsce, zaangażowało się w pomoc Ukrainie, samodzielnie organizując akcje pomocowe, przekazując swoje produkty, usługi, swoje zespoły. Często osobiście przedsiębiorcy pomagają, są na granicy, koordynują akcje aby przyśpieszyć działanie. Oprócz tych indywidualnych działań, rozpoczęliśmy też wspólną dodatkową akcję, do której zaprosiliśmy największe organizacje biznesowe w Polsce. Dzięki temu część aktywności możemy skoordynować i robić wspólnie. Jestem pod wrażeniem jak szybko i sprawnie zareagowali przedsiębiorcy. Pomagają jednocześnie zarządzając kryzysowo swoimi firmami, w obliczu zmieniających się warunków rynkowych i niepokoju.”– mówi Ryszard Chmura, Prezes Zarządu Corporate Connections.
Praca, jakiej trzeba
Wiele osób przybywających do Polski z terenów objętych wojną porozumiewa się tylko po ukraińsku, co sprawia, że oferty pracy dla nich muszą być dopasowane do ich potrzeb i możliwości, a proces zatrudnienia i aklimatyzacji odpowiednio przygotowany. W tym zakresie konieczna jest współpraca m.in. z lokalnymi samorządami.
„Baza ofert pracy z każdą chwilą się powiększa. Stanowiska są zróżnicowane i znaleźć zajęcie będą mogły zarówno krawcowe, jak i programiści czy pracownicy contact center do obsługi klientów w języku ukraińskim. Mamy również dostępne stanowiska w gastronomii i hotelarstwie. Bardzo potrzebni są tłumacze języka ukraińskiego. Pracodawcy podchodzą do tego trudnego zadania z ogromnym zaangażowaniem, mimo obaw dotyczących kwestii legalizacji zatrudnienia cudzoziemców. Niektórzy oferują również dom z osobnymi pokojami dla rodzin i są w stanie tak zorganizować pracę, aby zapewnić opiekę nad dziećmi”.– mówi Rafał Baniak, Prezes Zarządu Pracodawców RP.
Na granicy w Przemyślu dzięki firmom członkowskim został utworzony punkt recepcyjny. Stacjonuje tam również Rekrutobus Personnel Service, w którym obywatele Ukrainy otrzymują szczegółowe informacje w języku ukraińskim dotyczące rynku pracy, procedur i ofert zatrudnienia. Uruchomiona całodobowa infolinia pomocowa +48 730 250 670 odbiera setki telefonów każdego dnia. Informacje są udzielane w językach ukraińskim i polskim.
„Mobilizacja przedsiębiorców jest ogromna. Miasta i instytucje zajmujące się uchodźcami na bieżąco przekazują nam informacje o potrzebach, które zaspokajamy za pomocą dostępnych zasobów firm.
W uzupełnieniu indywidualnych akcji pomocowych trwa zainicjowana przez nasze organizacje zbiórka środków finansowych na pomoc humanitarną i medyczną. Dotychczasowe zaangażowanie napawa optymizmem, ale pamiętajmy, że to wciąż niewiele w stosunku do rosnących potrzeb społeczeństwa wyniszczanego wojną. Dlatego nieustannie apelujemy o wpłaty i dołączanie do naszej akcji.” – mówi Wojciech Kostrzewa, Prezes Polskiej Rady Biznesu.
Zmiany w prawie
Pracodawcy RP niezmiennie działają także w zakresie zmian legislacji, by ułatwić działania przedsiębiorców pomagających Ukrainie i obywatelom Ukrainy. 4 marca br. wdrożone zostały przez rząd postulaty wniesione przez Radę Przedsiębiorczości i Pracodawców RP dotyczące przyjęcia 0% stawki podatku od dostawy towarów i świadczenia usług na cele związane z pomocą ofiarom wojny
w Ukrainie.
Pracodawcy RP wraz z partnerami akcji pomocowych przypominają, że wszelkie zgłoszenia w sprawie pomocy dla obywateli ukraińskich i na rzecz Ukrainy można zgłaszać na specjalny adres pomocdlaukrainy@pracodawcyrp.pl
Oficjalne zbiórki na rzecz Ukrainy
Cały czas trwa również zbiórka finansowa na pomocy dla Ukrainy:
w PLN PL 71 1240 5963 1111 0010 2485 5177 z dopiskiem „UKRAINA”
w EURO IBAN: PL97 1240 5963 1978 0000 4796 3935SWIFT: PKOPPLPW z dopiskiem „UKRAINA”
Portal siepomaga.pl https://www.siepomaga.pl/przedsiebiorcy-ukrainie
Wszystkie działania zorganizowane są przez organizację zrzeszającą ponad 19 tys. firm – Pracodawcy RP a także Corporate Connections, BNI Polska, Polską Radę Biznesu, Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą pod patronatem Pulsu Biznesu. Do wspólnej akcji polskiego biznesu dołączyła również Konfederacja Lewiatan, na której czele stoi Maciej Witucki oraz Związek Pracodawców Business Centre Club zarządzany przez Marka Goliszewskiego. Wsparcie medialnie zapewniają również Wprost, Do Rzeczy, PMPG Polskie Media oraz Rzeczpospolita i Agora.
Link do strony artykułu: https://wm.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/wspolna-akcja-polskiego-biznesu-na-pomoc-ukrainie-i-jej-obywatelom-wartosc-pomocy-rzeczowej-i-finansowej-przekroczyla-juz-100-mln-zl